У закордону довгі руки або не хочете проїхатися по Libel Tour до Лондону?

 libel-tour Дуже часто, розміщуючи на своєму сайті інформацію про ту чи іншу особу, її автор не замислюється, що може стати відповідачем в іноземному суді у справі про друковану наклепі. Таким судом може бути, наприклад, відділення королівської лави Верховного суду Великобританії (HIGH COURT OF JUSTICE QUEEN’S BENCH DIVISION). Підставою для такого судового спору послужить правило, встановлене в 1849 році у справі Duke of Brunswick v Harmer (1849) та принципи розгляду подібних справ у Сполученому Королівстві. Згідно зі згаданим правилом кожна публікація наклепу може бути підставою для судового позову, а принципи покладають на обличчя опублікувало інформацію обов’язок довести, що інформація правдива.

У стосовно інтернету встановлена практика, що під «публікацією» розуміється передача інформації користувачеві відмінному від персони, якої стосується матеріал, причому під персоною може розглядатися як юридична так і фізична особа. Ось тут і має розсіятися здивування читача щодо перспектив суду в Лондоні. Завантаження матеріалу на комп’ютер користувача або читання у Великобританії веде до його публікації в цій країні і потрапляння під юрисдикцію місцевого суду. Для того щоб стати позивачем особі, яка вважає що матеріал містить недостовірну інформацію і публікація завдає шкоди його репутації, досить довести свій зв’язок з Великобританією, яка виражається в наявності у нього репутації в цій країні. Саме таке правило встановлено в рішенні Верховного Суду Австралії у справі Dow Jones Inc v Gutnick [2002] HCA 56, що застосовується й у Великобританії .

Як приклад можливість серйозних фінансових наслідків такої ситуації для українського автора можна навести судове рішення у справі Akhmetov vs. Obozrevatel, в якому відомий український політик Р. Ахметов виграв у інтернет видання Обозреватель, його редакторів і автора 44 000 євро в якості компенсації за шкоду, завдану інформацією, що міститься в серії статей, розміщених на сайті. При цьому суд не зупинили ті факти, що матеріал публікувався українською мовою і сайт майже не відвідували з Великобританії. В якості можливого обгрунтування зв’язку з даною юрисдикцією можна навести аргументи, використовувані юристами Р. Ахметова в його суперечці проти газети Kyiv Post: «Позивач, який проживає в Україні є найуспішнішим міжнародним бізнесменом і контролюючим акціонером в СКМ, компанії, яка володіє великими металургійними і гірничодобувними компаніями (стан через якого він добре відомий у місті Лондон). Позивач був внесений до переліку 214 найбагатших осіб світу Списку Багатіїв Форбс за 2007 і також є депутатом українського парламенту. Позивач має міжнародну репутацію, включаючи Англію та Уельс. Він також добре відомий як в Україні так і серед української спільноти в юрисдикції Великобританії. СКМ має міцні ділові зв’язки зі Сполученим Королівством ».

В якості іншого прикладу можна навести обгрунтування зв’язку промоутера Дона Кінга в його суперечці з Леноксом Льюїсом у справі Lewis v. King: «Позивач, є громадянином США і проживає у Флориді. Він широко відомий у всьому світі як промоутер боксерів. Він відомий не тільки у себе в країні, але й у Великобританії. Бокс виключно популярний у Сполученому Королівстві »Для обгрунтування позову юристи компаній, що представляють інтереси Ріната Ахметова, – Akin Gump Strauss Hauer & Feld і Schillings вказали наступне:” У цих статтях йдеться, що пан Ахметов після закінчення школи вів немиролюбний спосіб життя, вперше запрацював свій капітал, бувши членом злочинного угруповання, насильницькими і кримінальними способами, у тому числі й хабарництвом, був причетний до жорстокої розправи і катування людини, яка відмовилася заплатити велику суму грошей, разом зі своїм братом контролював власне селище шляхом залякування, використання зброї і нападів на людей у їхніх власних квартирах, які потім грабували, а також вимагав гроші у босів Комуністичної партії під час азартних ігор “.

Можливість отримати сприятливе рішення суду в Лондоні з питання наклепу зробили його Меккою явища, яке отримало назву “Libel tourism” і вже викликає серйозну заклопотаність у Парламенті та Уряді Великобританії.

Ю. Азаров, 25.10.2010

Вам сподобалась ця стаття?

RSS twitter permalink

Категорії: Новини

Теґи: libel tour, Libel tourism, Obozrevatel, Рінат Ахметов, СКМ

Написати коментар