Чи потрібно отримувати згоду Антимонопольного комітету України на придбання акцій офшорної компанії?

komitet

На перший погляд питання, винесене в заголовок, звучить дивно. Здавалося б, який зв’язок між офшорною компанією, зареєстрованою на Белізі і державним органом Україні? Але зв’язок така може виникнути, якщо офшорна компанія контролює підприємство в Україні.

Українське законодавство своїм законом « Про захист економічної конкуренції » встановлює поняття такого «контролю».

Під поняттям «контроль» закон визначає вирішальний вплив на діяльність суб’єкта господарювання через повноваження призначати керівні органи і можливість віддавати обов’язкові до виконання вказівки.

У зв’язку з процедурою встановлення контролю закон встановлює поняття «концентрація», яке визначається як процес злиття підприємств, компаній та інших ринкових активів, внаслідок чого зростає економічна влада учасників ринку. Також під цим поняттям розуміється придбання 25% або 50% акцій або часток у підприємствах і навіть призначення керівника компанії. При досягненні певних економічних показників учасниками концентрації для здійснення дій, пов’язаних з концентрацією, необхідно отримання попередньої згоди Антимонопольного комітету України.

Учасниками даного процесу визнаються: офшорна компанія, яка контролює підприємство в Україну, саме українське підприємство і компанія, яка має намір набути контроль над офшорною компанією.

Економічні показники, використовуючи які Україна поширює юрисдикцію Антимонопольного комітету на заморські країни, такі:

загальна вартість активів або загальний обсяг реалізації учасників концентрації за останній фінансовий рік, у тому числі, за кордоном перевищує 12 мільйонів євро і при цьому:

загальна вартість активів або загальний обсяг реалізації учасників концентрації за останній фінансовий рік, у тому числі, за кордоном, не менш ніж у двох учасників, перевищує суму в 1 мільйон євро і

загальна вартість активів або загальний обсяг реалізації в Україні хоча б одного учасника перевищує суму в 1 мільйон євро за останній фінансовий рік.

Особливо слід звернути увагу, що якщо частка на певному ринку товарів хоча б одного з учасників перевищує 35 відсотків, то отримання дозволу потрібно навіть без досягнення зазначених вище економічних показників.

Про те, що розглянута процедура не є екзотикою, можуть свідчити численні повідомлення АМК про надання згоди, в яких фігурують багато офшорні юрисдикції. Як приклад можна навести такі повідомлення:

«Надано дозвіл« Ukrlandfarming plc »(м. Нікосія, Кіпр), яка управляє активами суб’єктів господарювання, з якими пов’язана відносинами контролю, на придбання акцій у статутному фонді Oktilian Ltd. (М. Нікосія, Кіпр), яка управляє активами суб’єктів господарювання, з якими пов’язана відносинами контролю, що забезпечує покупцеві перевищення 50% голосів у вищому органі управління емітента »і« Надав вирішення компанії Oktilian Ltd. (М. Нікосія, Кіпр) на придбання акцій ВАТ “Шкіряне підприємство” Світанок “(м. Львів), що забезпечує покупцеві перевищення 50% голосів у вищому органі управління емітента.”

Порядок отримання згоди АМК регулюється Положенням про концентрацію, затвердженого Розпорядженням АМК № 33-р.

На закінчення слід зауважити, що якщо особливої необхідності в тому щоб оформити своє юридичне володіння акціями в офшорі немає, то такий механізм як траст цілком дозволяє уникнути необхідності звернення до Антимонопольного комітету за отриманням згоди на придбання акцій.

Ю. Азаров, 24.10.2010

Написати коментар